História

Január – Február 2009

V priestoroch novej skúšobne na predmestí B.B. sa stretávajú Ľubo (bicie), Mike (gitara), Lu (klávesy) a Marek ( gitara). Prebehne krátka, neplánovaná jam session bez ďaľších plánov do budúcnosti. Štvorica sa opäť stretne po pár týždňoch, tentoraz však s návrhom zo strany Mareka odohrať spoločný koncert postavený z coverov na pôde legendárneho Stella pubu. Návrh je prijatý, ale posty speváka a basistu sú nejasné..

Február 2009

Formuje sa prvá stabilná zostava. Prichádza posila na post vokalistu a gitaristu - Martin. Basgitary sa ujme Marek a skúša spievať aj prvé songy. Formácia si začne hovoriť Frame a tvrdo nacvičuje koncertný program postavený z repertoáru Bon Jovi, Mötley Crüe, Kiss...

28. Marec 2009

Frame odohrajú svoj koncertný debut v Stella pube.

Marec – August 2009

Kapela nahusto koncertuje v rôznych puboch a počas tohto obdobia vzniká prvé sústo z vlastnej tvorby - glamrockový vypalovák Angels love devils. Skupina je oslovená dvomi fanúšikmi - Petrom Fabokom a Petrom Doležalom so žiadosťou o zaradenie nejakých skladieb od Rammstein do koncertného programu. Frame pripravuje Links 234 a Sonne.

September 2009

Spontánne vzniká myšlienka založiť vedľajší projekt - Rammstein revival pod názvom Grabstein. Nacvičujú sa ďaľšie skladby na vystúpenie v Tirish pube. Koncert je takpovediac hybrid - spolovice Grabstein, spolovice Frame. Ešte chýba ten správny feeling. Rammstein covery sú ešte trochu "zaframované".

November 2009

Po dlhšie trvajúcich nezhodách kapelu opúšťa gitarista Maťo. Frame (Grabstein) zatiaľ vystupuje ako kvartet a z dlhej chvíle vytvoria ďaľšie skladby pre Frame - funky groove Stray cat, metalovú Brutal, baladu Escape a inštrumentálku Euthanasia.

Január 2010

Obsadenie postu druhého gitaristu je načase. Filip Orián so svojou strojovo presnou technikou dokonale spĺňa predstavy o parťákovi do kapely. Sound sa pomaly mení na ozajstný, nefalšovaný industriál. Dostáva sa pod kožu...

Február 2010

Kapela je zavalená prácou. Príprava nových skladieb, nahrávanie v štúdiu, zohrávanie sa s novým členom. Prvý koncert v novej zostave prebehne v klube 77 v spoločnosti Lattitude 77 (CZ) a Forma (LC). Idea Frame sa začína rozplývať ako púštna fatamorgána. Grabstein si upevňuje svoju pozíciu na scéne. Skupina sa definitívne zbavuje punkovo-glamrockového feelingu a natrvalo uzatvára kapitolu s názvom Frame. Tento mesiac znamená aj prvé vykročenie za fanúšikmi mimo BB. Týmto miestom je lučenecký Phoenix pub a odozvy zo strany fans dostávajú formáciu do skutočnej eufórie. Je potrebné dodať, že aj keď myšlienka mať sóloveho basáka stále nedáva spávať, zatiaľ sa to rieši šablónou - spievajúci basák, čo príliš nekorešponduje s originálom :).

Jún 2010

Po ďalšej sérii koncertov z tvrdého nacvičovania nastáva ďalšia personálna zmena. Napriek dobrým vzťahom z kapely odchádza Filip a nastávajú nekonečné debaty o ďalšom pokračovaní. Odpoveďou je príchod Marcela Dobrockého, ktorý zakrátko presvedčí o svojich kvalitách a posúva sound kapely do ešte vyššieho levelu.

Júl – August 2010

Celé leto sa zasvätí zdokonaľovaniu repertoáru a vytváraniu definitívneho koncertného programu s dôrazom na kostýmy a celkovú štylizáciu á la Rammstein. Kapela potí krv a slzy, ale vytvára čosi, čo onedlho presvedčí aj najzarytejšieho pesimistu.

September 2010

Sen o samostatnom basákovi sa naplnil. Tou postavou je Palo Sztankay s najrockovejšou tvárou na Slovensku. Kapelu knockautuje, keď sa za pár dní dokonale naučí celý nekonečný set list. GRABSTEIN HIT THE ROAD!

November 2010

Pre celkovú zaneprázdnenosť a chuť realizovať sa na inom hudobnom poli opúšťa rady Grabsteinu Ľubo Majer. Obrazne povedané – medzi dverami sa míňa s novou bubeníckou posilou zo Žiliny – Dominikom “Dodixom” Očkom. Ľubov odchod tým pádom nenaruší činnosť kapely. Nový udavač rytmu má neoceniteľné plus – schopnosť hrať so sequencerom a nadôvažok, za krátky čas má “v paličkách” celý play list.

Január 2011

Príchodom nového bubeníka ako keby začala nová éra kapely. Rozbiehajú sa koncerty na doteraz neprebádaných územiach po celom Slovensku a získavajú sa stále nové skúsenosti a v neposlednom rade sa kapela čoraz viac dostáva do povedomia hudbychtivej verejnosti.

Máj 2011

V tejto chvíli sa už čoraz častejšie skloňuje vo všetkých pádoch nasadenie sequencera ako nevyhnutnej súčasti tohto druhu hudby. Za relatívne krátky čas sa nazbiera dostatok vedomostí ako pracovať s touto technickou vymoženosťou a po nekonečnom reťazci nevďačného systému “pokus-omyl” prichádzajú prvé úspechy. Programovanie sequencera a sound design je dielom Marcela a Mareka. Na tomto poli nám výdatne pomohla geniálna publikácia Vandy Teocharisovej – Sound design.

Jún 2011

Vrcholom nasledujúcej sezóny môže byť označený jednoznačne nezabudnuteľný koncert v bratislavskom MMC, kde sa Grabstein zúčastnil akcie Revival night spolu s kapelami Guano Apes rev., GNR rev. a Death rev.

August 2012

Po všetkých týchto významných a zaujímavých skúsenostiach sa vytvára spočiatku nie veľmi výrazná priepasť medzi Dodixom a zvyškom kapely. Napriek tomu že si to viacerí nepripúšťajú, udalosti nevyhnutne smerujú k jeho následnému odchodu a tým pádom logicky k ďalšej personálnej zmene. Po pár týždňoch beznádejného hľadania bubeníka Grabstein dostáva tip od bubeníka Roba Bošeľu (Rusín Čendeš orchestra) na práve voľného Marka Júdu (ex Delicious). Udavač rytmu skvele zapadne do partie a bez zbytočných rečí predvedie že to vie. Hovorí sa – Do tretice všetko dobré...

2012 – 2013

Dá sa jednoznačne povedať, že práve táto zostava Grabsteinu sa bude dlho vnímať ako prvá najstálejšia zostava. V tomto zložení sa odohralo najviac vydarených dobre pripravených a z veľkej časti vypredaných koncertov. Kuriozitou tohto obdobia je koncert v Haliči v lete 2013, kde kvôli Markovmu zraneniu za neho zaskakoval Filip Fefe Peťko z kapely Brainscan, ktorý sa naučil repertoár počas troch skúšok!

Júl 2013

Marcel nám avizoval, že ho čoskoro odvejú študijné povinnosti do Brna. Nebol by to však Marcel, aby nemal hneď aj náhradné riešenie. Zalovil v radoch vlastnej rodiny a priviedol nám svojho bratanca Miša Husáka – ve2mi talentovaného a šikovného gitaristu. Marcel sa nám úplne nevzdialil a niekoľkokrát nám pomohol na koncertoch, keď to situácia vyžadovala. Do dnešných dní nám zostal blízkym parťákom.

September 2013

Muž číslo 4 za bicími.

To čo sa zdalo ako definitívne, nakoniec vypálilo ako dočasné. Takmer na deň presne Marko končí a odchádza skúšať šťastie do Prahy. Na veľké šťastie sa obratom hlási na jeho miesto Maťo Nádaský, ktorý zbieral skúsenosti v rôznych metalových bandách. Nakoniec sa ukáže ako chlap do každého počasia – neskutočná nálož zdravého humoru.

Júl 2014

Prešiel krátky čas, niekoľko udalostí. Na jar 2014 sme po niekoľkých rokoch opustili našu obľúbenú skúšobňu a na čas sme zakotvili v priestoroch firmy Agrostav. Tu však zmeny nekončili... Ako blesk nás zasiahla informácia, že Lu chce ukončiť činnosť v kapele. Jednalo sa o veľmi dôležitého člena, jeden zo symbolov kapely a svoje hrala aj obľubenosť u publika. Nehovoriac o tom, že hudobný svet schopnými klávesákmi rovno nepreteká. V tomto prípade sme mali viac šťastia, ako schopností nájsť nového člena. Na úplne prvý telefonát zareagoval Tomáš Findra (Humanoid, Pululu), ktorý ponuku okamžite prijal a chytil sa s veľkou zodpovednosťou do prípravy zvukov a skladieb. Netrvalo dlho a mohli sme začať koncertovať. Opäť raz niekto medzi nás perfektne zapadol.